Po šuolio pirmąjį pusmetį draudimo sektorius šiemet toliau sparčiai augs

Pirmąjį pusmetį Lietuvos draudimo rinka augo sparčiausiai per dešimtmetį: įmokų padaugėjo 17,4 proc. – iki 388 mln. Eur, o išmokų 18,1 proc. – iki 214 mln. Eur. Atsižvelgdamas į esamą padėtį ir tendencijas, Lietuvos bankas gerina draudimo rinkos raidos prognozes.

Tokį spartų rinkos augimą iš esmės nulėmė daugiau kaip penktadaliu augęs ne gyvybės draudimo rinkos sektorius. Skaičiuojame, kad jis šiemet turi potencialo augti apie 15 proc., o visa draudimo rinka augs dešimtadaliu“, – sako Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis. Metų pradžioje prognozuota, kad visa draudimo rinka augs 6–7 proc., o ne gyvybės draudimo rinka 10–12 proc.

Ne gyvybės draudimo rinkos sektoriaus įmokų apimtis pirmąjį 2017 m. pusmetį sudarė 278,0 mln. Eur, išmokos – 143 mln. Eur (13,6 % daugiau nei prieš metus). Gyvybės draudimo rinka augo nuosaikiau – 9,6 proc., iki 109,7 mln. Eur, tačiau pagal gyvybės draudimo sutartis išmokėta 70,6 mln. Eur, ir tai yra beveik 30 proc. daugiau nei pirmąjį 2016 m. pusmetį.

Iš ne gyvybės draudimo šių metų pirmąjį pusmetį labiausiai išaugo motorinių transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimo apimtis: įmokos išaugo trečdaliu – iki 104 mln. Eur, išmokos – ketvirtadaliu, iki 60 mln. Eur. Reikšmingos įtakos įmokų ir išmokų dydžiui turėjo ne tik išaugęs autoįvykių skaičius, bet ir didėjusi vidutinė draudimo išmoka.

Kadangi vis daugiau gyvybės kaupiamojo draudimo sutarčių, sudarytų prieš 15 metų, baigia galioti, reikšmingai – 37 proc., iki 23,2 mln. Eur, – padidėjo sumos, išmokamos pasibaigus draudimo sutarties galiojimui.

Pirmąjį pusmetį pelningai dirbo visos penkios Lietuvoje registruotos gyvybės draudimo ir dvi ne gyvybės draudimo įmonės, taip pat 82 draudimo brokeriai iš 96. Draudimo įmonės uždirbo daugiau kaip 12,6 mln. Eur ikimokestinio pelno, iš jų 11,6 mln. Eur teko gyvybės draudimo įmonėms. Ne gyvybės draudimo įmonės uždirbo 1 mln. Eur. Brokerių įmonės uždirbo 3,3 mln. Eur.

2017 m. birželio pabaigoje draudimo įmonės valdė 1,45 mlrd. Eur vertės turtą (beveik 227 mln. Eur, arba 18,6 % daugiau nei praėjusių metų viduryje). Didžiąją jo dalį sudaro jų nuosavos investicijos, iš jų 65 proc. (480 mln. Eur) investuota į vyriausybės vertybinius popierius. Draudimo brokerių įmonių turtas šių metų birželio pabaigoje sudarė 27 mln. Eur, per metus jis išaugo 17 proc.

Visos draudimo įmonės buvo mokios, t. y. turėjo pakankamai tinkamų nuosavų lėšų mokumo kapitalo reikalavimui ir minimalaus kapitalo reikalavimui padengti. Gyvybės draudimo įmonių mokumo rodiklis buvo 2,48, ne gyvybės – 1,44 (minimali riba – 1).

Pirmąjį pusmetį draudimo paslaugas Lietuvoje teikė 20 draudikų, iš jų 9 įmonės ir 11 kitose Europos Sąjungos šalyse registruotų įmonių filialų. Sudarant draudimo sutartis, draudikams tarpininkavo 96 draudimo brokerių įmonės.

Lietuvos draudimo rinkos 2017 m. I pusmečio apžvalga